Statistik Dadah

JUMLAH PENAGIH YANG DIKESAN MENGIKUT STATUS KES

20132014201520162017
Kes Baru13,48113,60520,28922,92318,440
Kes Berulang7,4068,1726,3797,9217,482
JUMLAH20,88721,77726,66830,84425,922

JUMLAH PENAGIH YANG DIKESAN MENGIKUT NEGERI

20132014201520162017
Pulau Pinang3,0432,7804,2805,0813,844
Selangor2,2262,0512,9873,1762,375
Kedah2,7022,5352,9453,8622,655
Terengganu6415791,0221,6762,044
Kelantan8951,3991,9943,2333,700
Perak2,7892,7163,1062,6391,557
Johor1,8741,9922,5412,5652,108
WP Kuala Lumpur1,8411,6981,3281,6951,655
Pahang1,6211,9032,0662,4192,088
Negeri Sembilan1,0089511,0501,1721,012
Sabah5139408981,0441,047
Perlis374499781692654
Melaka675845944930613
Sarawak650854658534440
WP Putrajaya2016324738
WP Labuan1519367992
JUMLAH20,88721,77726,66830,84425,922

JUMLAH PENAGIH YANG DIKESAN MENGIKUT JANTINA

20132014201520162017
Lelaki20,21921,07825,65529,66024,926
Perempuan6686991,0131,184996
JUMLAH20,88721,77726,66830,84425,922

JUMLAH PENAGIH YANG DIKESAN MENGIKUT ETNIK

20132014201520162017
Melayu16,09217,12221,33524,90120,956
Pribumi Sabah467842774977999
Pribumi Sarawak137180148154113
Cina2,0811,8282,1172,1821,947
India1,9751,6572,1132,4281,760
Lain-lain135148181202147
JUMLAH20,88721,77726,66830,84425,922

JUMLAH PENAGIH YANG DIKESAN MENGIKUT PEKERJAAN

20132014201520162017
Buruh Am4,5554,8055,0865,2325,416
Penganggur2,5092,7463,9114,5334,125
Pertanian1,6071,8141,9691,8571,443
Perkhidmatan2,5822,4602,3482,2991,744
Jualan1,8511,8372,0612,1011,708
Pengangkutan1,1411,1441,2451,230950
Teknikal1,0011,2441,3101,314966
Binaan473606531453297
Perkilangan466502522576465
Pengurusan215179199215247
Penuntut148197269298281
Perkeranian5451526666
Hiburan4537482741
Rencam/Sambilan4,2404,1557,11710,6438,173
JUMLAH2088721777266683084425922

JUMLAH PENAGIH YANG DIKESAN MENGIKUT UMUR KETIKA DIKESAN

20132014201520162017
<1300000
13-151828458572
16-198471,17313751,5951,300
20-243,2123,7514,9865,5724,706
25-293,9684,1544,9775,7194,735
30-344,0223,9614,9365,8494,820
35-393,1913,2473,9764,7153,884
≥405,6295,4636,3737,3096,405
Tiada Maklumat00000
JUMLAH20,88721,77726,66830,84425,922

JUMLAH PENAGIH YANG DIKESAN MENGIKUT KELULUSAN AKADEMIK

20132014201520162017
Tidak Bersekolah1,9701,9092,6813,3513,751
Sekolah Rendah2,6542,6942,8622,8982,370
LCE/SRP/PMR/PT38,5308,66210,32611,7309,082
MCE/SPM/SPMV6,8687,5029,44511,3149,311
HSC/STP/STPM147188171218166
Diploma261290453506473
Ijazah/Master/PHD57447796113
Lain-lain*400488653731656
JUMLAH20,88721,77726,66830,84425,922

Nota :
*Termasuk Matrikulasi; Sijil Kemahiran Bukan MLVK Asas; Sijil Kemahiran Bukan MLVK Lanjutan; Sijil Kemahiran Bukan Teknikal; Sijil Kemahiran MLVK dan lain-lain sijil kemahiran yang berkaitan.

JUMLAH PENAGIH YANG DIKESAN MENGIKUT JENIS DADAH YANG DIGUNA

20132014201520162017
OPIAT*16,04114,50216,61616,98510,154
METHAMPHETAMIN (Crystalline)2,9014,1178,13310,10710,419
GANJA1,8851,9191,3891,2361,066
METHAMPHETAMIN (Tablets)1071,2396742,6314,366
ATS**369535635764764
PIL PSIKOTROPIK***1887189
LAIN-LAIN****4035252313
JUMLAH20,88721,77726,66830,84425,922

Nota :
*Merujuk kepada Heroin & Morfin.

**Merujuk kepada Ecstasy & Amphetamin.
Ganja : Ganja, Hashish & Marijauna.
Methamphetamin (crystalline): Syabu, Ice & Batu.
Methamphetamin (tablets): Pil Kuda, Pil YABA, Pil YAMA & Pil Bom.
***Termasuk Benzodiazepine, Pil Psikotropik & Eramin5.
****Termasuk Daun ketum, Depressen, Dissoaciative, Hallucinogens, Inhalan dll.

Data jumlah jenis dadah yang diguna tidak semestinya menyamai jumlah penagih. Ini kerana terdapat penagih yang menggunakan lebih daripada satu jenis dadah.

JUMLAH PENAGIH YANG DIKESAN MENGIKUT SEBAB GUNA DADAH

20132014201520162017
Untuk Keseronokan1,6632,2702,5503,9443,323
Pengaruh Kawan11,93513,46616,94317,99016,209
Perasaan Ingin Tahu3,8243,2214,5235,6184,813
Rangsangan18517420614539
Menahan Kesakitan458461617698345
Secara Tidak Sengaja19259178
Tekanan Jiwa2,5661,9861,5721,9101,214
Lain-lain*71175210591442840
JUMLAH20,88721,77726,66830,84425,922

Nota :
*Kategori lain-lain adalah termasuk agresif, berasaskan pekerjaan, hiburan, kurang didikan agama, masalah kewangan, melangsingkan badan, penderaan, perubatan, rindu, seks, teraniaya tiada ilmu tentang bahaya dadah, untuk belajar dan sebagainya.

TOP